کارت گرافیک GTX 480

 
 
33-GTX-480-narenji-ir.jpg

کارت گرافیک GTX 480 حدود سه ماه پیش توسط شرکت Nvidia معرفی شده‌ و مدت زیادی از ورود آن به بازار نمی گذرد. این شرکت برای رقابت با چیپ 5970 شرکت ATI، این کارت گرافیک را عرضه کرده است. اینجا داریم در مورد کارت گرافیک قدرتمندی صحبت می‌کنیم که سه میلیارد ترانزیستور دارد پس نباید چیزی از قلم بیافتد. بنابراین تمام کوشش خود را به کار گرفتیم تا بتوانیم این کارت را مو به مو بررسی کنیم. اگر دنبال بررسی تخصصی آن هستید، این مطلب برای شما است.

 

1-GTX-480-narenji-ir.jpg

در چند ماه گذشته خبر های مختلفی در مورد این کارت به بیرون درز کرد که بعضی از آنها خوب و امیدوار کننده و برخی دیگر نا امید کننده بودند. همانطور که گفته شد انویدیا کاملا دیر تولید چیپ های مبتنی بر DirectX 11 را آغاز کرد و در همین فرصت رقیب Nvidia یعنی ATI توانست گزینه های زیادی از قدرت و قیمت را در اختیار کاربران بگذارد که از 100 دلار تا 700 دلار متغیر بود. شاید انویدیا در عرضه کارت های کلاس DX11 دیر کرده باشد، اما شروع این کار با به نمایش گذاشتن محصولاتی قدرتمند و سریع برای رقابت همراه بوده است. مدتی زیادی نیست که Nvidia رسما اقدام به پرده برداری از محصول جدیدش کرده، بنابراین ما فرصت را غنیمت شمردیم تا به تست این کارت به همراه نسل های دیگر GeForce و سری 5800 و 5900 بپردازیم.

 

2-GTX-480-narenji-ir.jpg

مشخصات:

3-GTX-480-narenji-ir.jpg

در جدول بالا می توانید مشخصات هر دو چیپ GTX470 و GTX480 را مشاهده نمایید. هر دو چیپ دارای 4 کلاستر (گروه) پردازش گرافیکی است و تعداد پردازنده های جریانی چندگانه این کارت به ترتیب به 14 و 15 عدد می رسد. تعداد هسته های CUDA نیز به ترتیب به 448 و 480 عدد می رسد (CUDA نام واحد های پردازشی ای هستند که چندی پیش توسط Nvidia ابداع شدند و توانستند که جای پردازنده های جریانی را تا حد زیادی پر کنند) در این کارت ها به ترتیب 56 و 60 واحد پردازش متریال و تکسچر نیز قرار دارند. با توجه به این اعداد و ارقام، کارت GTX 480 از نظر عملکرد پردازشی نسبتا قوی تر از GTX470 می باشد. اما در مورد سرعت پردازش، فرکانس کل بخش پردازش گرافیکی چیپ GTX 480 برابر با 700 مگاهرتز می باشد و فرکانس هسته های CUDA برابر با 1401 مگاهرتز است. فرکانس واقعی حافظه برابر با 924 مگاهرتز است و فرکانس موثر آن به 3696 مگاهرتز می رسد.

 
حجم حافظه نیز برابر با 1536 مگا بایت و اینترفیس آن برابر با 384 بیت است که البته چیپ های قبلی از 448 بیت اینترفیس بهره می بردند. پهنای باند حافظه نیز به 177.4 گیگابایت در ثانیه می رسد این چیپ از طراحی 40 نانو متری بهره می برد.

 
پورت های خروجی پشتیبانی شده توسط این چیپ عبارتند از 2 پورت Dual-link DVI-I و یک پورت mini HDMI با این تفاسیر این کارت در بخش حافظه و پورت های خروجی ضعیف تر از کارت های رقیب شرکت ATI (سری 5800 و سری 5900) میباشد. کانکتور های این کارت کمی عجیب به نظر می رسند. اگر چه GTX 470 از دو کانکتور شش پین استفاده می کند اما GTX 480 از ترکیب نامتداول 1 کانکتور 8 پین و 1 کانکتور 6 پین بهره میبرد! آستانه دمای چیپ هم به 105 درجه سانتی گراد می رسد.

 
اما شرکت Nvidia از یک جهت توانسته اعداد و ارقام فرکانس حافظه را به ATI نزدیک تر کند و آن استفاده از حافظه های GDDR5 می باشد که پس از مدت زیادی انتظار، سرانجام از سوی Nvidia نیز به کار گرفته شد. اما اکنون وقت آن رسیده که به چند عکس از ظاهر این کارت (اولین کارت GTX 480 از سوی Nvidia) نگاهی بیاندازیم.

 
4-GTX-480-narenji-ir.jpg

5-GTX-480-narenji-ir.jpg

6-GTX-480-narenji-ir.jpg

7-GTX-480-narenji-ir.jpg

سیستم خنک سازی کارت به خوبی طراحی شده است و از Heat-pipeهای بزرگی برای دفع گرما بهره می برد.

 
– مشخصات معماری

8-GTX-480-narenji-ir.jpg

این چیپ از معماری Fermi استفاده میکند. (Enrico Fermi نام یک فیزیک دان برجسته است که برای اولین بار موفق به کشف سلسله مراتبی هسته ای شد. او برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 1938 می باشد) شاید Nvidia به این دلیل از نام Fermi استفاده کرده که چیپ هایش برای پردازش از سلسله مراتب خاصی استفاده می کنند به هر حال Nvidia معمولا نام های جالبی را برای فناوری های خود انتخاب می کند.

 
چیپ GTX 480 از بیش از 3 میلیارد ترانزیستور در قالب معماری 40 نانومتری سود میبرد. در حالی که رقیب اصلی این چیپ یعنی Radeon HD 5870 از حدود دو میلیارد و پانزده میلیون ترانزیستور استفاده میکند. معماری 40 نانومتری فِرمی توانسته این چیپ را به 480 CUDA Cores مجهز نماید. یعنی بیش از دوبرابر تعدادی که در سری GT200 استفاده می شد. این تعداد به GTX 480 کمک می کنند که با قدرت گرافیکی بسیار بیشتر خود در راس قوی ترین ها قرار گیرد!

 
همچنین، فِرمی اولین GPU با قابلیت پشتیبانی از ECC خواهد بود. ECC به GPU این امکان را میدهد که نرخ خطا های نرم افزاری (SER: Soft Error Rate) را با تصحیح کردن آنها کاهش دهد. این خطا ها باعث می شوند که قسمت مخصوص ثبت اطلاعات حاشیه ای مدار های مجتمع (IC) نسبتا بزرگ و با اهمیت، مشکلاتی به وجود آید که میتواند سرعت پردازش را کاهش دهد. پس استفاده از ECC باعث عملکرد و پایداری بهتر نیز می شود. همچنین این GPU کد های C++ را به طور مستقیم اجرا خواهد کرد.

 

9-GTX-480-narenji-ir.jpg

10-GTX-480-narenji-ir.jpg

به نظر میرسد Nvidia قصد دارد معماری Fermi GF100 را جایگزین نسل های قبلی معماری خود نماید. همانطور که در تصویر Diagram معماری GTX 480 مشاهده میکنید، در این چیپ 4 عدد GPC(Graphic processing Cluster) (گروه پردازش گرافیکی) قرار دارند و در این طراحی جدید هر GPC از چهار موتور پردازش اَشکال بهره می برد.

Written by کیوان مساجدی   از نارنجی

Advertisements

شما می‌باید ثبت ورود کرده باشید تا بتوانید دیدگاهتان را بیان کنید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: