تغییرات در sharepoint 2010 و بقیه اعضا خانواده

اینجا تقریبا ویژگیهای جدید و تغییرات در خانواده آفیس را معرفی کردم و sharepoint و دیگر اعضا کوچک خانواده مانده اند که در این مطلب معرفی میشوند. در این سلسله مطلبی که برای آفیس ۲۰۱۰ نوشتن اصلا قصد آموزش آفیس نبود بلکه معرفی آفیس ۲۰۱۰ بود و در آینده هرگاهی به یکی از ویژگیها و آموزش آن در یک مطلب خواهم پرداخت. امروز هم راجع به sharepoint فقط تغییرات بوجود آمده را خواهم گفت که شاید نشون بده قدرت بهتری نسبت به نسخه قبلی خود ۲۰۰۷ دارد. در این مطلب میپردازم به تغییرات sharepoint 2010 و همینطور دیگر اعضای خانواده مثل access و infopath و آخرین آن publisher.
sharepoint 2010 کاملا تغییر شکل پیدا کرده و فقط مربوط به اینترفیس آن یعنی ribbon نمیشه. sharepoint دارای دو نسخه است که یکی رایگان و دیگری تجاری و نامهای آنها در نسخه ۲۰۱۰ تغییر پیدا کرده و نسخه رایگان را sharepoint foundation مینامند و نسخه تجاری را sharepoint server مینامند. هر دو این نسخه ها احتیاج به windows server 2008 64bit و sql server 2005 یا ۲۰۰۸ ۶۴bit دارند. اینترنت اکسپلورر ۷ یا ۸ و یا فایرفاکس ۳x و سافاری ۳x باید داشته باشید.
ایجاد ویرایش صفحات وب و سایر مضامین دیگر آسانتر شده. کتابخانه های اسناد از تالیف مشترک با استفاده از نرم افزارهای کاربردی office 2010 پشتیبانی میکنند و امکان مشاهده وویرایش کتابخانه و فهرستها با استفاده از sharepoint workspace 2010 در وضعیت آفلاین وجود دارد. نرم افزارهای کاربردی web apps بطور یکپارچه با sharepoint 2010 ادغام شده بخصوص نسخه foundation که به کاربران امکان میدهد تا ب مشاهده سندها powerpoint,excel,word,onenote پرداخته یا ویرایشهای ساده ای را برروی آنها انجام دهند. جنبه شبکه اجتماعی هم دارد که فیدها را بروزرسانی میکند برچسبهای علاقه مندی و bookmark هایی به mysite و پروفایلهای کاربری توسعه داده است.

Access[1]خوشبختانه منبع خوبی به زبان فارسی برای وبلاگهای تخصصی sharepoint است که میتوانید در این لینک تماشا کنید. آرش آقاجانی نیز یکی از بهترینها است.

اکسس نسبت به بقیه خیلی کمتر تغییر پیدا کرده و آنچنان چیزی در درون آن دیده نمیشود بغیر از اینکه فرمت بندی های شرطی که قبلا گفتم و همکاری نزدیک تری با sharepoint پیدا کرده. شما میتونید یک بانک اطلاعاتی access را طراحی کنید و آنرا با sharepoint برای هر فردی در یک شرکت منتشر کنید تا آنهم بونه از آن استفاده کنه. ویرایشگر مایکر که در نسخه های قبلی وجود داشت تعوثض شده و حالا شما میتونید ماکروهای داده را طراحی کنید که برروی داده ها کار میکنند.

infopath-2010-icon[1]

infopath ابزاری است در آفیس که به شما امکان میدهد فرم اداری بسازید و این فرم را در زبان ساده با بانک اطلاعاتی پیوند بزنید. ولی تغییراتی که در نسخه ۲۰۱۰ است از بزرگترین آن اگر بگم تقسیم این نرم افزار به ابزارهای جداگانه designer و filler است تا کاربران نهایی نیازی به طراحی ابزار نداشته باشند و فقط با form filler سبک وزن درگیر شوند. infopath میتونه جهت طراحی فرمهای سفارشی برای هر فهرست sharepoint مورد استفاده قرار بگیرد و این فرم بعدا از مرورگر ایینترنت دیده میشود. بغیر از این تغییر عمده اینترفیس آنهم هستش که مثل بقیه اعضای خانواده شده.

Publisher[1]

publisherبرنامه ای که شاید کمترین کاربر را دارد. این برنامه که اوایل تصور میشد که کاربران خانگی آماتور و شرکتهای کوچک از آن استفاده کنند اما اینطور نشد و شاید حرفه ای ها بیشتر از آن استفاده میکنند. درواقع باید بگم اگر تاکنون publisher را نصب نکردید و یا اجرا نکردید برای یکبار هم که شده توصیه من را گوش کنید و آنرا باز کنید و محیط آنرا ببینید. publisher معجزه میکند و کاری میکند که کار یک کاربر آماتور به مانند یک کاربر حرفه ای جلوه داشته باشد. publisher بغیر از اینکه مجموعه word را در دست داره، قابلیت طراحی وب هم داره که شاید سایتهایی که به نظر شما حرفه ای جلوه میکند، کار یک کاربر آماتور در publisher باشد. از تغییراتی که در نسخه ۲۰۱۰ داره اینه که اینترفیس جدیدش روی این عضو از خانواده آفیس تاثیر خیلی زیادی داشته و شدیدا جلوه میکنه. بعضی از فناوریهای خود را از visual studio گرفته که آرایش صفحات و ترازبندی آبجکتها را خیلی آسان میکند. همینطور در زمینه چاپ هم خیلی بهبود پیدا کرده. publisher را باید یک روز یه مطلب جداگانه برایش بنویسم.

اینم از مجموعه مطالب من در زمینه معرفی آفیس ۲۰۱۰ در قسمت نظرات بنویسید که این چند مطلب پی در پی آیا شما را راضی کرد یا نه.

موفق باشید
علی مختاری

Advertisements

شما می‌باید ثبت ورود کرده باشید تا بتوانید دیدگاهتان را بیان کنید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: