چگونه با دراپ باکس دیده‌بان کامپیوتر خود باشیم

برای دسترسی از راه دور به کامپیوتر، نرم‌افزارهای زیادی وجود دارد. حتی نرم‌افزارهایی هستند که اجازه دسترسی به یک سیستم را از طریق تلفن‌های همراه هوشمند هم امکان‌پذیر می سازند. اما اگر بخواهید از راه دور فقط بر سیستم تان نظارت داشته باشید و از آن مراقبت کنید، راحت ترین راه حل کدام است؟ این مطلب یک استفاده جالب از ابزار دراپ باکس را به شما آموزش خواهد داد.

مانیتور کردن از راه دور کامپیوتر، کاربردهای بسیاری دارد و شما را از وضعیت کامپیوترتان به خوبی آگاه می‌کند. برای مثال:

– شما هربار که از دفتر کار خود خارج می‌شوید، کامپیوتر خود را Lock می‌کنید؛ اما در صورتی که کسی در این مدت سعی کند به کامپیوتر شما نفوذ کند، چگونه متوجه می‌شوید؟
– فرزندتان قصد دارد زمانی که شما در خانه حضور ندارید، از کامپیوتر استفاده کند. از کجا می‌توانید بفهمید کودک شما چه کارهایی با کامپیوتر انجام می دهد؟

– کامپیوترتان در منزل در حال انجام کارهایی مانند دانلود، ویروس‌یابی و … است، شما هم در محل کارتان هستید. چطور می‌توانید وضعیت کار در حال انجام را بررسی کنید؟

مانیتورینگ یک سیستم با استفاده از Dropbox

ایده‌ی استفاده از دراپ‌باکس برای مانیتور کردن یک سیستم، بسیار ساده است. اگر شما حین کار چند تصویر در فواصل زمانی مشخص از دسکتاپ خود بگیرید، پس از مشاهده‌ی آنها می‌توانید متوجه شوید که چه کارهایی انجام شده؛ تمام ماجرا همین است.

کافی است با استفاده از یک برنامه به صورت خودکار و در فاصله‌های زمانی‌ مشخص، از دسکتاپ سیستم مورد نظر عکس گرفته شود. نرم‌افزار اسکرین‌شات را هم طوری تنظیم کنید تا تصاویر ذخیره شده را در پوشه مشخصی از دراپ‌باکس قرار دهد. این عمل همانند یک فیلم ویدئویی با تعداد فریم‌های کم، وضعیت سیستم مورد نظر را مشخص می‌کند.

برای انجام این کار ابتدا باید در صورتی که فاقد حساب دراپ‌باکس هستید، از اینجا ثبت‌نام کنید و نرم‌افزار آن را هم دانلود و نصب نمایید.

این نرم‌افزار پوشه‌ای را بر روی سیستم شما و همینطور سرور خود می‌سازد که به صورت بی‌درنگ در حال تبادل اطلاعات و همگام‌سازی با یکدیگر هستند. به محض اینکه شما پوشه‌ای را در محلی که نرم‌افزار مربوطه مشخص می‌کند ایجاد کنید، یا فایلی را در آن قرار دهید، آن پوشه یا فایل بر روی سرور سایت هم آپلود می‌شود.
همچنین اگر نرم‌افزار دراپ‌باکس بر روی سیستم دیگری هم نصب شده باشد و شما اطلاعات لاگین خود را به آن بدهید، اطلاعات حساب شما بر روی سرور روی آن سیستم هم دانلود می‌شود.

پس تا اینجا مشخص است که برای مانیتور کردن یک سیستم، باید یک حساب دراپ‌باکس داشت و عملیات نصب برنامه‌ی دراپ‌باکس و لاگین کردن در آن بر روی سیستم کنترل و سیستم ناظر انجام شود.

نکته: نرم‌افزار دراپ‌باکس برای برخی از گوشی‌های تلفن همراه همانند آیفون هم وجود دارد. در نتیجه مانیتورینگ با استفاده از دراپ‌باکس، حتی به وسیله‌ی تلفن شما هم امکانپذیر است.
نکته: در صورتیکه از دو اکانت مجزا برای این کار استفاده می‌کنید، لازم است که پوشه مربوطه را برای هر دو حساب به اشتراک بگذارید.

پس از گذراندن مراحل مربوط به دراپ‌باکس، نوبت به استفاده از نرم‌افزار اسکرین‌شات گیری میرسد. نرم‌افزارهای مختلفی برای عکس گرفتن از دسکتاپ در سیستم‌عامل‌های مختلف وجود دارد. اما استفاده از Snagit و همچنین Screen Grabber (نرم‌افزار رایگانی که به طور اختصاصی به همین منظور طراحی شده)، توصیه می‌شود.

صفحه‌ی اصلی Snagit

صفحه دانلود Dropbox Screen Grabber

دانلود مستقیم Dropbox Screen Grabber

برای تکرار عمل عکسبرداری از دسکتاپ، می‌توانید از اینجا اسکریپت مربوط را دریافت نمایید.

Loop {
Send, {SHIFTDOWN}{F10}{SHIFTUP}
Sleep, 300000
}

توجه: در صورتیکه شما تا به حال از Autohotkey استفاده نکرده‌اید، می‌توانید این نمونه را دانلود و اجرا نمایید تا عملیات مورد نظر بدون دردسر انجام شود. کلید پیش فرض برای عکس گرفتن از محیط کار در اسکرین گربر Shift + F10 است. بدین ترتیب همانطور که در کد بالا مشخص است HotKey مربوطه در بازه‌های زمانی ۵ دقیقه‌ای (۱۰۰۰×۶۰×۵) یعنی ۳۰۰٫۰۰۰ میلی ثانیه، اقدام به عکس‌برداری از صفحه می‌کند. در صورتی که محل ذخیره سازی تصاویر را پوشه مزبور در دراپ‌باکس تعیین کرده باشید، آنها به صورت اتوماتیک در سرور آپلود و سپس بر روی سیستم ناظر دانلود می‌شوند.

دقت کنید که نرم افزار دراپ باکس باید هم روی سیستم اول و هم روی دستگاهی که می‌خواهید مانیتورینگ را انجام دهید، نصب شده و در آن لاگین کرده باشید. شما می‌توانید این عملیات را بر روی هر تعداد سیستم که لازم باشد انجام دهید.

توجه: بسیاری از افراد به نرم‌افزارهایی که در پس زمینه ویندوز در حال کار هستند اهمیتی نمی‌دهند. پس نگرانی زیادی بابت اینکه آنها متوجه این مورد شوند، وجود ندارد.

توجه: هنگامیکه شما سیستم خود را قفل می‌کنید عملیات عکس‌برداری متوقف می‌شود. ادامه‌ی کار مستلزم آن است که کسی با وارد کردن رمزعبور، قصد انجام کاری را در آن داشته باشد. بدین ترتیب در صورتی که شما سیستم خود را در دفتر کارتان قفل کرده باشید و بعداً تصویری را در پوشه دراپ‌باکس خود مشاهده کنید، مطمئن باشید که کسی در محل کارتان از سیستم شما استفاده کرده است.

Advertisements

شما می‌باید ثبت ورود کرده باشید تا بتوانید دیدگاهتان را بیان کنید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: