Cloud Computing و آینده ی پیش رو

یکی از موضوعاتی که همیشه بهش علاقه داشتم مبحث Cloud Computing یا رایانش ابری بوده ،موضوعی که بسیار قابل اهمیت برای شرکت های بزرگ است و حتی عده ای این فناوری را next big thing نام گذاری کردند و میشه انتظار داشت در ۱۰ فناوری برتر آینده نام Cloud Computing هم باشد .

عبارت cloud computing معطوف هست به سرویس های نرم افزاری شرکت ها که بوسیله اینترنت به مشتری های خود ارائه خدمات می کنند .این خدمات روی سرورهای این شرکتها ارائه میشه.

گوگل با Google Apps ، مایکروسافت با سیستم عامل Azura ، آمازون با Amazon Web Services ، شرکت AT&T با سرویس Synaptic Hosting و صدها شرکت بزرگ و کوچک دیگر خدماتی مبتنی با cloud computing را ارائه می کنند .

کارشناسان تکنولوژی انتظار دارد که تا سال ۲۰۲۰ غالب کاربران در Cloud باشند تا در دسکتاپ ، و با نرم افزارهایی که برپایه cyberspace هستند کار کنن.به طبع اسمارت فون ها و شبکه های نسل جدید موبایل یکی از الزامات این گذار محسوب میشند.خیلی ها هم میگن که ترکیبی از Desktop و Cloud میتونه برای کاربران ایده آل باشه .مشکلات زیادی فعلا بر سر راه Cloud computing قرار دارد ، مثل توانایی کار کردن سیستم های مختلف در کنار هم ،Privacy ، امنیت ،اعتماد و quality of service .

کم کردن هزینه ها مهم ترین توجیه استفاده از پردازش ابری برای مدیران آی تی و شرکت ها است .طبق آمار شرکت هایی که از cloud استفاده می کنند تا ۱۸% کاهش هزینه داشتنه اند و این رقم برای شرکت های بزرگ بسیار قابل توجه است .

در آینده ابرها عمومی و خصوصی خواهند شد . پیش بینی شده که تا سال ۲۰۱۲ کشورهای مثل هند ، مالزی و کشورهای اروپای شمالی بروی نسل های ۳ و ۴ ابر سرمایه گذاری می کنند ، همچنین تا سال ۲۰۱۳ ، ۲۰% بار کاری شرکت ها بروی ابرهای عمومی اجرا خواهد شد و رایانش ابری به کسب و کار ابری تبدیل خواهد می شود.

اما نقدهایی هم به رایانش ابری شده ، به طور مثال ریچارد استالمن پایه گذار بنیاد نرم افزار آزاد در مورد cloud computing گفته که :

“رایانش ابری بدترین حماقت است و چیزی جز تبلیغات تجاری نیست .زیرا شما ناچارید داده های خود و کنترل آنها را در اختیار دیگری بگذارید .”

طرفداران نرم افزارهای آزاد بر این اعتقادن که رایانش ابری لزوما چیز بدی نیست اما از آن نباید برای کاربردهای تجاری و شرکتی استفاده کرد و با گذشت زمان شاهد نزول توجه به آن خواهیم بود.

آینده رایانش ابری در ایران مشخص نیست و باید دید آیا در این حوزه سرمایه گذاری خواهد شد یا خیر . همچنین باید مشکلات تحریم و ریسک های پیش رو برای تقابل و تعامل با غرب را هم در نظر داشت .

اما cloud computing تا چه اندازه در جهان وسعت دارد ؟ در مجموع ۶۹% کاربران اینترنت از cloud computing استفاده می کنند ، بدین معنا که آنها داده های خودشان رو آنلاین ذخیره می کنن و یا از نرم افزارهای Web-based بهره می برند .

عکس از focus.com

Advertisements

شما می‌باید ثبت ورود کرده باشید تا بتوانید دیدگاهتان را بیان کنید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: